„Les Bleus” na rodzimym terenie

  • Zespół Alpine Endurance Team rozpoczął tydzień 24-godzinnego wyścigu Le Mans.
  • Zespół został ciepło przyjęty przez publiczność, która pojawiła się w ten weekend na badaniu kontrolnym, procesji w centrum miasta i dniu testów.
  • W niedzielę Alpine A424 zadebiutował na torze Circuit de la Sarthe z dwiema bardzo zaangażowanymi załogami.

92. edycja 24-godzinnego wyścigu Le Mans rozpoczęła się w piątek od badań kontrolnych. Wszystkie samochody zgłoszone do wyścigu, które pojawiły się na Place de la République w Le Mans, przeszły kontrolę administracyjną i techniczną przeprowadzoną przez stewardów FIA i ACO, aby upewnić się, że są zgodne z przepisami.

Charles Milesi, Ferdinand Habsburg, Paul-Loup Chatin, Matthieu Vaxiviere, Mick Schumacher i Nicolas Lapierre byli tam, aby zważyć cały swój sprzęt i wziąć udział w działaniach medialnych. Entuzjazm wokół Les Bleus potwierdził się następnego dnia podczas procesji w centrum miasta, podczas której Alpine A424 paradowała przy wiwatach tysięcy widzów.

Następnie francuski zespół skupił się na pierwszej kluczowej fazie: dniu testów. Podczas dwóch trzygodzinnych sesji obie załogi wykorzystały ten czas na torze do zapoznania się z torem Circuit de la Sarthe o długości 13,626 km.

W niedzielę Paul-Loup Chatin i Mick Schumacher wsiedli do dwóch Hypercarów, aby o dziesiątej rano rozpocząć program zespołu. Niemiec wykorzystał tę okazję do przejechania dziesięciu obowiązkowych okrążeń, które musi wykonać każdy nowicjusz na zawodach. Pomimo wycieku zbiornika paliwa, który w samochodzie nr 35 został szybko naprawiony, obaj kierowcy i ich koledzy z zespołu skupili się na kilku kluczowych aspektach wyścigu: ustawieniach, pit stopach, warunkach na torze, zarządzaniu zużyciem paliwa i charakterystykach. mieszanek opon dostarczanych przez Michelin.

Skupionych i sumiennych sześciu kierowców na zmianę gromadziło mnóstwo informacji w imponującym samochodzie z 23 hypercarami w stawce, składającej się z 62 samochodów. Kiedy pod koniec dnia tempo stopniowo wzrosło, obie załogi przejechały 125 okrążeń, czyli ponad 1700 kilometrów.

Uzbrojony w te cenne ustalenia zespół Alpine Endurance Team analizuje teraz dane zebrane przed kolejną akcją na torze w środę. Pierwsza sesja treningowa poprzedzi kwalifikacje, podczas których najlepsza ósemka w każdej kategorii awansuje do Hyperpole, przed drugą sesją, która potrwa wieczorem tuż do północy.

 

WYPOWIEDZI

#35

Charles Milesi

„Cały zespół nie mógł się doczekać pierwszych przejazdów Alpine A424 w tym miejscu, a ja cieszyłem się, że mogę zasiąść za kierownicą Hypercara na torze 24-godzinnego wyścigu Le Mans. To był wyjątkowy moment, zanim zabraliśmy się do pracy. Cały zespół wykonał świetną robotę i mamy solidną bazę, na której możemy budować przez następny tydzień”.

 

Ferdinand Habsburg

„Dobrze było wrócić do formy po ostatnich kilku miesiącach, szczególnie z jednym z najszybszych samochodów, jakim kiedykolwiek jeździłem, na jednym z najszybszych torów na świecie. Rywalizacja w 24-godzinnym wyścigu Le Mans z tym prototypem będzie ekscytująca, ale niesie ze sobą także nowe wyzwania, o których mogliśmy zacząć się dzisiaj uczyć. To trochę jak zdobywanie poziomów w grze wideo!”.

 

Paul-Loup Chatin

„Jestem zadowolony z tego, że przejechaliśmy ten dzień bez najmniejszego błędu i zdobyliśmy duże doświadczenie w tym samochodzie, którym świetnie się jeździ na torze Le Mans. To zawsze jest tutaj ważne. Poprawialiśmy się z każdym przejazdem. Przed wyścigiem czekają nas dwa dni analizy danych, po których w środę skupimy się na zrobieniu kolejnego kroku naprzód. Mamy solidną bazę i odpowiedzi na nasze pytania, więc będziemy dalej pracować”.

 

#36

Matthieu Vaxiviere

„Dzień testowy był dość pozytywny. Dobrze przeprowadziliśmy nasz program, wykonując większość tego, co zaplanowaliśmy. Jednym z głównych powodów satysfakcji jest to, że jak dotąd nie mieliśmy żadnych problemów, co zawsze jest satysfakcjonujące na początku tego długiego tygodnia Jazda Hypercarem na tym torze była radością, ale praca dopiero się zaczęła”.

 

Mick Schumacher

„Pierwszy dzień zakończył się pierwszymi sześcioma godzinami testów na tym legendarnym torze. Teraz nadszedł czas, aby przyjrzeć się wszystkim danym, które zebraliśmy, ponieważ był to nasz pierwszy przejazd tutaj tym samochodem. Nie mogę się doczekać, co będzie dalej. Cokolwiek jednak nadejdzie, z pewnością będzie to trudny tydzień, w którym można się wiele nauczyć i zrozumieć, czego się spodziewać w wyścigu.”

 

Nicolas Lapierre

„To była przyjemna niedziela, ponieważ mogliśmy poznać samochód podczas jazdy na torze 24-godzinnego wyścigu w Le Mans. Było dobrze i mogliśmy rozważyć kilka różnych opcji ustawień aerodynamicznych i opon. Wszystko poszło zgodnie z planem, ale teraz czas na analizę. Przed nami dużo pracy do środy, kiedy wrócimy ponownie na tor, na co nie możemy się doczekać”.

 

Philippe Sinault, szef zespołu Alpine Endurance Team

„Mieliśmy napięty program, obejmujący dzień podzielony na dwie trzygodzinne sesje i wiele rzeczy do nauczenia się na temat tego bardzo specyficznego toru. Zaczęliśmy od podstawowych ustawień, które udało nam się ulepszyć. Przejechaliśmy tyle okrążeń, ile się dało, by zebrać jak najwięcej danych w tym wymagającym środowisku. Zrobiliśmy dla Micka obowiązkowe dziesięć okrążeń, po czym pracowaliśmy nad równowagą aerodynamiczną, pewnością kierowcy i trzema różnymi dostępnymi oponami, aby lepiej zrozumieć zachowanie każdej mieszanki. Zakończyliśmy pracę z nowymi oponami w obu samochodach, aby zobaczyć na czym stoimy, nawet jeśli czerwona flaga na koniec dnia uniemożliwiła nam pokazanie tego na ekranie pomiaru czasu. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy zadowoleni, a kierowcy byli niezwykle skupieni, pracowici i zaangażowani po emocjach związanych z badaniem kontrolnym i procesją w centrum miasta. Kierowcy w dalszym ciągu okazywali swoje zaangażowanie, co zawsze miło jest widzieć”.

 

PODSUMOWANIE DNIA TESTOWEGO

Dzień testowy – poranek

20. Alpine Endurance Team #36 3 m 32.505 s (31 okrążeń)
21. Alpine Endurance Team #35 3 m 32.728 s (25 okrążeń)

Dzień testowy – popołudnie

17. Alpine Endurance Team #36 3 m 29.620 s (35 okrążeń)
20. Alpine Endurance Team #35 3 m 29.828 s (34 okrażenia)

 

HARMONOGRAM 24-GODZINNEGO WYŚCIGU LE MANS

Wtorek, 11 czerwca

14:00-18:00: Pit Walk

Środa, 12 czerwca

14:00-17:00: 1. sesja treningowa
19:00-20:00: Sesja kwalifikacyjna
22:00-00:00: 2. sesja treningowa

Czwartek,  13 czerwca

12:30: Oficjalna premiera Alpine A290
15:00-18:00: 3. sesja treningowa
20:00-20:30: Hyperpole
22:00-23:00: 4 . sesja treningowa

Piątek, 14 czerwca

16:30: Parada Alpenglow Hy4 - Le Mans, centrum miasta
16:00-19:00: Parada kierowców – Le Mans, centrum miasta

Sobota,  15 czerwca

12:00-12:15: Warm-up
12:35: Wodorowa demonstracja Alpenglow Hy4 z Zinédine’em Zidane’em jako pasażerem
13:30: Parada Alpine A110 w obecności nowego modelu A290
16:00: Start 92. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans na znak dany przez Zinédine’a Zidane’a

Niedziela, 16 czerwca

16:00: Finisz 92. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności

Wprowadzenie

Marka Alpine, założona we Francji w 1955 roku, stała się legendą po zwycięstwie A110 „Berlinette” w rajdzie Monte Carlo w 1971 roku. w 1973 roku Alpine powtórzyła ten wyczyn i została zarazem zwycięzcą w pierwszych Rajdowych Mistrzostwach Świata. Następne lata przyniosły Alpine kolejne sukcesy we Francji i za granicą. Ich ukoronowaniem było zwycięstwo zdobyte w 1978 roku przez A442b w wyścigu 24H Le Mans.

Nowe A110 jest współczesną interpretacją ponadczasowych kanonów, które złożyły się na sukces Alpine: zwinność, lekkość, kompaktowe wymiary. Alpine to także obietnica natychmiastowej przyjemności prowadzenia samochodu, codziennie i dla wszystkich.