Za nami 2 runda Alpine Challenge 2024

Podbiliśmy najnowszy europejski tor wyścigowy. Zawodnicy Alpine Challenge na węgierskim Balaton Park. Za nami 2 Runda AC 2024.

Tuż przy jeziorze Balaton w 2023 roku został oddany do użytku najnowszy europejski tor wyścigowy. Jest to można powiedzieć zagłębie torów tego typu. W odległości 2-3h jazdy mamy Slovakia Ring, Pannonia Ring, Hungaroring, Brno, Red Bull Ring. Pełne kalendarze konkurencyjnych torów spowodowały, że oto na węgierskiej ziemi mamy kolejne świetne miejsce do rywalizacji. Alpine Challenge powered by Alpine Pietrzak było jedną z pierwszych time attack lig, które zdecydowały się na organizację wydarzenia w tym miejscu.

Balaton Park ma 4125m idealnego asfaltu i 16 zakrętów - 6 prawych i 10 lewych. Szerokość toru od 12 to 15 metrów. Kształt toru jest bardzo emocjonujący, a jazda po nim daje mnóstwo satysfakcji. Są miejsca bardzo szybkie i wolniejsze sekcje techniczne, gdzie sama moc auta nie ma już znaczenia, a o czasie przejazdu decyduje technika kierowcy oraz balans i zawieszenie samochodu.

To była kolejne Runda ze zmienną pogodą. Do godziny 14:00 tor był absolutnie suchy pozwalając Zawodnikom na bicie kolejnych rekordów z każdą odbytą sesją na torze. Później przeszłą burza studząca emocje kierowców. Następnie znowu wyszło słońce pozwalając na ostatniej sesji dni na jeszcze jedną próbę czasową i zmianę wyników klasyfikacji.

Nie ma złej pogody na ściganie

Czy zła pogoda przeszkadza kierowcom A110? Zdecydowanie nie!

Obserwujemy naszą grupę i ze zdumieniem stwierdzamy, że jak tylko robi się ślisko na torze to Zawodnicy Alpine Challenge jeszcze chętniej, z uśmiechem na twarzy, wyjeżdżają na sesję. Dlaczego? Pewnie dlatego, że A110 to świetna tylnonapędowa fabryka emocji. Auto chętnie „zamiata” tyłem, a kontrola trakcji ze sportowym zacięciem dba, aby nie przesadzić. Dlatego jazda w deszczu daje tyle samo, a może nawet więcej, radości z jazdy tym francuskim bolidem. – opowiada Karol Himber, koordynator AC.

Ponownie Królem Rundy AC został Marek vel BUGA SPORT z numerem 208 nie dając szansy i nadziei rywalom na przełamania swojej dobrej passy. Marek przez cały dzień trzymał przeciwników na bezpiecznym czasowym dystansie nie pozwalając zbliżyć się do siebie na mniej niż 1 sekundę. Kontrolował sytuację w stawce od początku do końca. Czy ktoś w końcu go pokona? Przekonamy się w nadchodzących Rundach Alpine Challenge.

Jest czego zazdrościć

Jak oceniają Balaton Park nasi Zawodnicy?

Tor jest świetny. Na pewno możemy zazdrościć Węgrom ich kolejnego pełnowymiarowego toru wyścigowego. Doskonale wyprofilowane zakręty, nowoczesne zabezpieczenia, idealna wyścigowa nitka, pojemny paddock. Tak w skrócie można opisać to miejsce. Tor już ma homologację FIA F2 i prawdopodobnie stara się o F1. Kolejny fakt świadczący o wysokiej jakości infrastruktury tego toru. Mam nadzieję, że Alpine Challenge wróci tu w przyszłym sezonie – dodaje Marek Buga, zwycięzca 2 Rundy AC.

Czy zwalniamy tempa? Oczywiście, że nie. Już za 2 tygodnie kolejne wydarzenie Alpine Challenge powered by Alpine Pietrzak. Na początku czerwca odbędzie się Extra Runda na Bilster Berg w Niemczech połączona z wyjazdem na track day po torze F1 Spa Francorchamps w Belgii.

Wyniki drugiej rundy Alpine Challenge

Zwycięzcy Klasyfikacji Generalnej R2:

  1. Miejsce – Nr. 208 BUGA SPORT (Ø1:53.648)
  2. Miejsce – Nr. 207 @Bart@ (Ø1:54.492)
  3. Miejsce – Nr. 203 Norbsoft Racing (Ø1:55.008)

 

Pełne wyniki rundy można sprawdzić pod tym linkiem - https://ac2024.nickesh.pl/

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności

Wprowadzenie

Marka Alpine, założona we Francji w 1955 roku, stała się legendą po zwycięstwie A110 „Berlinette” w rajdzie Monte Carlo w 1971 roku. w 1973 roku Alpine powtórzyła ten wyczyn i została zarazem zwycięzcą w pierwszych Rajdowych Mistrzostwach Świata. Następne lata przyniosły Alpine kolejne sukcesy we Francji i za granicą. Ich ukoronowaniem było zwycięstwo zdobyte w 1978 roku przez A442b w wyścigu 24H Le Mans.

Nowe A110 jest współczesną interpretacją ponadczasowych kanonów, które złożyły się na sukces Alpine: zwinność, lekkość, kompaktowe wymiary. Alpine to także obietnica natychmiastowej przyjemności prowadzenia samochodu, codziennie i dla wszystkich.