Uważny Prolog przed chrztem bojowym Alpine A424

  • Alpine Endurance Team oficjalnie rozpoczął sezon 2024 w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA WEC.
  • Prolog pozwolił zespołowi i jego sześciu kierowcom odkryć międzynarodowy tor Lusail za pomocą A424.
  • Mając na koncie ponad 2530 kilometrów, ekipa Alpine patrzy w przyszłość na pierwszy wyścig w kalendarzu.
  • Po zebraniu cennych danych Alpine ustawi się na starcie wyścigu Qatar Airways Qatar 1812 Km w tę sobotę o 9:00 czasu środkowoeuropejskiego. 

Pierwotnie zaplanowany na ostatni weekend prolog Mistrzostw Świata FIA Endurance World Championship został przełożony na poniedziałek i wtorek z powodu opóźnień w frachcie morskim. Pierwsza oficjalna zbiórka sezonu 2024 zgromadziła zawodników w Lusail, gdzie w sobotę odbędzie się wyścig otwierający kalendarz.

Zespół Alpine Endurance Team w pełni wykorzystał ten skrócony czas na torze, aby przygotować swój Hypercar do debiutu w zawodach. Załogi Charlesa Milesiego, Ferdinanda Habsburga i Paula-Loupa Chatina w samochodzie nr 35 oraz Matthieu Vaxiviere, Micka Schumachera i Nicolasa Lapierre’a w samochodzie nr 36 miały na celu sprawdzenie wszystkich systemów i zdobycie jak największej ilości informacji na temat tego nowego z perspektywy mistrzostw toru.

W poniedziałek o 18:00 Paul-Loup Chatin i Nicolas Lapierre jako pierwsi zasiedli za kierownicą Alpine A424 podczas oficjalnej sesji. Obaj zaczęli ciężko pracować na torze o długości 5418 metrów, zanim przekazali samochody zespołowym kolegom. Po przebyciu ponad tysiąca kilometrów w pięć godzin zespół kontynuował swój program następnego dnia w dwóch trzygodzinnych sesjach.

Kontynuując przejazdy, zespół zebrał kluczowe dane na temat swojego Hypercara i rozwoju opon Michelin. Pomimo problemów z silnikiem w samochodzie nr 35, Alpine przekroczyło barierę dwustu okrążeń i obniżyło swoje czasy referencyjne pod wpływem Charlesa Milesiego i Nicolasa Lapierre’a. Les Bleus zakończyli Prolog po przejechaniu 467 okrążeń, pokonując w sumie ponad 2530 kilometrów na bardzo szczególnym torze, który odkrywał zespół.

Na zakończenie ostatniej sesji mechanicy rozpoczęli wyścig z czasem, aby kompleksowo serwisować oba samochody. Tymczasem inżynierowie i kierowcy ciężko pracują teraz nad analizą danych zebranych przed wyścigowym debiutem Alpine A424 na tym samym torze.

Począwszy od czwartku, zespół będzie miał trzy oficjalne wolne sesje treningowe, aby kontynuować prace nad ustawieniem przed kwalifikacjami w piątkowe popołudnie. Rozpoczęcie pierwszego wyścigu sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC 2024 nastąpi o godzinie 11:00 czasu lokalnego, a dystans wyścigu będzie wynosił 1812 km (i potrwa maksymalnie dziesięć godzin).

Debiutując w Hypercar, gdzie dołączy do najbardziej prestiżowych marek świata, Alpine Endurance Team będzie mieć ze swoimi kierowcami tylko jeden cel: dojechać do mety tego wydarzenia, drugiego najdłuższego w kalendarzu po 24-godzinnym wyścigu Le Mans, aby dowiedzieć się jak najwięcej.

 

WYPOWIEDZI

Charles Milesi

„To był pozytywny prolog, który pozwolił nam odkryć Katar, gdzie niektóre zespoły miały okazję testować tej zimy. Mieliśmy dwa dobre dni, podczas których wiele się nauczyliśmy o samochodzie i torze, jednocześnie poprawiając się w kilku obszarach. Teraz mamy dobrą bazę do pracy podczas wolnych treningów. W tym długim tygodniu robimy stopniowe postępy i wszyscy nie możemy się doczekać, co przyniesie nam wyścig”.

Ferdinand Habsburg

„Świetnie się bawiłem z zespołem podczas Prologu. W ten weekend przed pierwszymi okrążeniami w oficjalnej sesji byłem trochę zdenerwowany, ale zaliczyliśmy dobry test. Po raz pierwszy byliśmy na torze przeciwko wszystkim innym producentom, poprawialiśmy się z sesji na sesję. Nie mogę się doczekać, aby zmierzyć się z nimi wszystkimi w wyścigu wraz z kolegami z zespołu!”

Paul-Loup Chatin

„Ogólnie był to dobry Prolog i możemy być dość zadowoleni. Mieliśmy do wykonania duży plan testów i udało nam się go zrealizować, aby zapewnić inżynierom mnóstwo danych do analizy od teraz do czwartku. Mieliśmy problem z silnikiem, ale zespół wykonał szybką i doskonałą robotę, dokonując zmian i wracając na właściwe tory. W takich warunkach ten wielki, wspólny wysiłek po raz pierwszy z nowym samochodem podkreśla siłę zespołu”.

Matthieu Vaxiviere

„Prolog był satysfakcjonujący pod wieloma względami. Przemierzyliśmy tor w Lusail, kontynuując naszą dogłębną pracę z A424. Poszliśmy we właściwym kierunku, sesje przebiegły dobrze i wiele się nauczyliśmy w różnych obszarach działań naszego Hypercara. Będziemy nadal ciężko pracować, aby krok po kroku robić postępy, a intensywność będzie rosła aż do naszego pierwszego sobotniego wyścigu!”

Mick Schumacher

„Ciężko pracowaliśmy, aby poprawić wszystkie aspekty samochodu. Prolog pozwolił mi także zasmakować niektórych wyzwań w wyścigach długodystansowych, takich jak zarządzanie ruchem, i dobrze było polegać na mojej znajomości toru, aby zdobyć więcej doświadczenia. Przejechaliśmy dużo kilometrów, aby zebrać informacje i teraz nie mogę się doczekać mojego pierwszego wyścigu w FIA WEC. Celem będzie poprowadzenie poważnego wyścigu, maksymalne wykorzystanie pakietu i ukończenie wyścigu”.

Nicolas Lapierre

„Ten Prolog był szczególnie ekscytujący, ponieważ była to pierwsza oficjalna sesja naszego projektu z A424. Ogólnie wszystko poszło całkiem nieźle i wypróbowaliśmy wszystko, co chcieliśmy w samochodzie, zarządzaniu energią i oponach, ale ten gorączkowy tydzień dopiero się rozpoczyna. Przez dwa dni wiele się nauczyliśmy w różnych warunkach. Musimy szybko przeanalizować wszystkie dane, które teraz zebraliśmy, aby dopracować naszą konfigurację i przygotować strategię”.

Philippe Sinault, szef zespołu Alpine Endurance Team

„Wiedzieliśmy, że Prolog będzie intensywny i tak było ze względu na zmieniony harmonogram, który zmusił całą stawkę i organizatorów do wykazania się zdolnością do adaptacji. Była to próba generalna na pełną skalę dla kierowców, inżynierów i mechaników. Ogólnie rzecz biorąc, te dwa dni były zadowalające. Zespół jest na swoim miejscu, procesy są jasno określone i wszyscy pracują dobrze jako całość, a każdy członek ekipy mógł odpowiednio przećwiczyć swoje zadania. Zrobiliśmy kilka krótkich przejazdów wraz z kilkoma długimi przejazdami, co jest kluczem, by oswoić się z dostępnymi na wyścig mieszankami opon Michelin. Zespół zareagował wyjątkowo dobrze na problem z silnikiem. Zajęliśmy się nim bardzo szybko i spokojnie, aby zminimalizować stratę czasu, co pozwoliło nam ukończyć nasz program. Kolejne 36 godzin zostanie wykorzystane na odbudowę samochodów, zanim rozpoczniemy nasz pierwszy weekend wyścigowy w Katarze”.

 

PROLOG W STATYSTYKACH

2024 Lusail Prologue
1. Porsche Penske Motorsport n°5 1:40.404s
2. Cadillac Racing n°2 1:40.458s
3. Hertz Team JOTA n°12 1:40.541s
16. Alpine Endurance Team n°35 1:42.448s
17. Alpine Endurance Team n°36 1:42.503s 

Prolog w liczbach

Alpine Endurance Team #35
Sesja 1: nie odbyła się
Sesja 2: 18th in 1:43.127s (102 okrążenia)
Sesja 3: 15th in 1:42.778s (50 okrążeń)
Sesja 4: 14th in 1:42.448s (54 okrążenia)
Liczba okrążeń: 206 (Charles Milesi: 74; Ferdinand Habsburg: 61; Paul-Loup Chatin: 71)

Alpine Endurance Team #36
Sesja 1: nie odbyła się
Sesja 2: 17th in 1:43.066s (97 okrążeń)
Sesja 3: 12th in 1:42.674s (84 okrążenia)
Sesja 4 : 15th in 1:42.503s (80 okrążeń)
Liczba okrążeń: 261 (Matthieu Vaxiviere: 77; Mick Schumacher: 79; Nicolas Lapierre: 105)

 

HARMONOGRAM WEEKENDU WYŚCIGOWEGO

Qatar Airways Qatar 1812 Km – harmonogram godzinowy (CET) 

Czwartek, 29 lutego
10:20-11:50: 1. sesja treningowa
15:30-17:00: 2. sesja treningowa

Piątek, 1 marca
9:00-10:00: 3. sesja treningowa
14:20-14:32: Kwalifikacje klasy Hypercar
14:58-15:08: Hyperpole klasy Hypercar

Sobota, 2 marca
9:00-19:00: Qatar Airways Qatar 1812 Km

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności

Wprowadzenie

Marka Alpine, założona we Francji w 1955 roku, stała się legendą po zwycięstwie A110 „Berlinette” w rajdzie Monte Carlo w 1971 roku. w 1973 roku Alpine powtórzyła ten wyczyn i została zarazem zwycięzcą w pierwszych Rajdowych Mistrzostwach Świata. Następne lata przyniosły Alpine kolejne sukcesy we Francji i za granicą. Ich ukoronowaniem było zwycięstwo zdobyte w 1978 roku przez A442b w wyścigu 24H Le Mans.

Nowe A110 jest współczesną interpretacją ponadczasowych kanonów, które złożyły się na sukces Alpine: zwinność, lekkość, kompaktowe wymiary. Alpine to także obietnica natychmiastowej przyjemności prowadzenia samochodu, codziennie i dla wszystkich.