Zespół Alpine Endurance Team staje przed pierwszym wyzwaniem podczas prologu FIA WEC w Katarze

  • Długodystansowe Mistrzostwa Świata FIA WEC otwierają sezon 2024 Prologiem w najbliższy weekend (24–25 lutego) na torze Lusail International Circuit.
  • Zespół Alpine Endurance Team po raz pierwszy wystawi swoje dwa Hypercary A424 podczas oficjalnych sesji.
  • Zespół i sześciu kierowców wykorzystają ten dwudniowy test, aby przygotować Alpine A424 na Qatar Airways Qatar 1812 km (2 marca).

Mając dziesięcioletnie doświadczenie w wyścigach długodystansowych, ale będąc nowicjuszem w klasie Hypercar, Alpine powraca do najwyższej klasy tego sportu dzięki A424, prototypowi opracowanemu przez ostatnie półtora roku.

Zgodnie z tradycją, Prolog rozpoczyna sezon FIA WEC. Ten dwudniowy test, będący prawdziwą próbą, gromadzi wszystkich zawodników na końcowych przygotowaniach przed pierwszym wyścigiem. Mając maksymalnie 14 godzin czasu na torze w czterech sesjach, Alpine Endurance Team i jego załogi wkrótce zintensyfikują wysiłki, aby udoskonalić swój automatyzm w A424.

Międzynarodowy tor wyścigowy Lusail International Circuit, nowy punkt w kalendarzu, stanowi bezprecedensowe wyzwanie dla całej stawki. Otwarty w 2004 roku tor o długości 5,419 km składa się z rytmicznej sekwencji 16 średnio- i szybkich zakrętów połączonych z jedną z najdłuższych prostych w sezonie (1068 metrów). Chociaż tor oferuje elastyczność pod względem ustawień, francuski zespół będzie musiał stawić czoła wyzwaniom charakterystycznym dla Kataru. Jak odkryła ekipa Alpine, zdobywając podium podczas inauguracyjnego Grand Prix Kataru Formuły 1 w 2021 r., porywisty wiatr i piasek mogą dramatycznie wpływać na warunki, a krawężniki mogą być szczególnie agresywne w stosunku do samochodów.

Aby jak najlepiej wykorzystać ten dwudniowy test, marka Alpine może polegać na talencie i zdolnościach adaptacyjnych swoich kierowców, a także na wcześniejszym doświadczeniu Micka Schumachera na torze. Niemiec, będący jednym z niewielu zawodników, który ścigał się już w Lusail, będzie przyspieszał swoją naukę pod kątem wytrzymałościowym dzięki wsparciu kolegów z drużyny – Nicolasa Lapierre’a i Matthieu Vaxiviere’a w samochodzie numer #36, a także Paula-Loupa Chatina, Ferdinanda Habsburga i Charlesa Milesiego w numerze #35. Załogi zaangażowane w program rozwoju A424 będą także starały się zebrać cenne dane, dotyczące konfiguracji i obsługi prototypu w ruchu drogowym.

Wcześniej oba tria odzyskały orientację w Alpine A424 na początku tego miesiąca na torze Circuit de Barcelona-Catalunya, na krótko przed oficjalną prezentacją 7 lutego. Od tego czasu oba Hypercary zostały wysłane do Kataru, gdzie zespół rozpocznie prace nad ich przygotowaniami od wtorku, przed pierwszą sesją w sobotę w południe (czasu lokalnego). Pod koniec weekendu zespół Alpine Endurance Team dokona przeglądu wszystkich zebranych danych przed podjęciem pierwszego wyzwania w tym roku: weekendu wyścigowego Qatar Airways Qatar 1812 km od 29 lutego do 2 marca.

 

WYPOWIEDZI

Bruno Famin, wiceprezes Alpine Motorsports

„To jeszcze nie chrzest bojowy, ale jesteśmy coraz bliżej! To będzie nasza pierwsza sesja testowa w rzeczywistych warunkach, ze wszystkimi rywalami na torze. Wiemy, że na każdym poziomie mamy wiele do nauczenia się. Dlatego priorytetem jest będzie jak najlepsze wykorzystanie dostępnego czasu na torze, między innymi w celu pracy nad ustawieniami – zarówno podwozia, jak i systemów – aby zespół techniczny i załogi współpracowały przy znajdowaniu odpowiednich rozwiązań oraz aby zrozumieć działanie opon na tym bardzo nietypowym torze. Cały zespół Alpine Endurance Team ciężko pracuje, aby ta sesja była jak najbardziej produktywna. Przed nami długa droga, ale jestem pewien zaangażowania wszystkich, od mechaników po kierowców”.

Philippe Sinault, szef zespołu Alpine Endurance Team

„Nie możemy się doczekać, kiedy dotrzemy do Kataru na pierwsze wydarzenia w kalendarzu. To nasz pierwszy prawdziwy test po fazie rozwojowej. Wiemy, że będzie to duże wyzwanie, ale musimy też docenić znaczenie ustawienia na starcie dwóch samochodów w najwyższej klasie w Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC. Ta chwila nagradza ogromny wspólny wysiłek całego zespołu. Jednak bycie w Katarze nie jest celem samym w sobie i wiemy, że mamy przed sobą długą drogę w tym pełnym nauki sezonie. Zaczęliśmy dopracowywać nasze przygotowania w symulatorze w zeszłym tygodniu przed Prologiem i naprawdę wymagającym wydarzeniem: dziesięciogodzinnym wyścigiem na torze, który jest niezwykle szczególny pod względem zużycia opon, czego doświadczyli nasi koledzy z F1”.

 

HARMONOGRAM PROLOGU

Sobota, 24 lutego

10:00-13:00: 1. sesja treningowa
15:00-19:00: 2. sesja treningowa

Niedziela, 25 lutego

9:00-12:00: 3. sesja treningowa
14:00-18:00: 4. sesja treningowa

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności

Wprowadzenie

Marka Alpine, założona we Francji w 1955 roku, stała się legendą po zwycięstwie A110 „Berlinette” w rajdzie Monte Carlo w 1971 roku. w 1973 roku Alpine powtórzyła ten wyczyn i została zarazem zwycięzcą w pierwszych Rajdowych Mistrzostwach Świata. Następne lata przyniosły Alpine kolejne sukcesy we Francji i za granicą. Ich ukoronowaniem było zwycięstwo zdobyte w 1978 roku przez A442b w wyścigu 24H Le Mans.

Nowe A110 jest współczesną interpretacją ponadczasowych kanonów, które złożyły się na sukces Alpine: zwinność, lekkość, kompaktowe wymiary. Alpine to także obietnica natychmiastowej przyjemności prowadzenia samochodu, codziennie i dla wszystkich.