Alpine Endurance Team zaprezentował tegoroczny Hypercar A424

Alpine, wiodący gracz w sportach motorowych, będzie jedną z niewielu marek, które wezmą udział w obu najważniejszych mistrzostwach świata FIA w 2024 roku.

Dzięki dziesięcioletniemu doświadczeniu w tej dyscyplinie producent robi nowy krok naprzód, prezentując Hypercar Alpine A424, nad którym prace trwają już od 18 miesięcy, w szczególności dzięki wiedzy zespołów z Viry-Châtillon. Alpine Endurance Team wystawi dwa samochody począwszy od rundy otwarcia Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA World Endurance Championship w Katarze, która odbędzie się 2 marca.

 

Alpine liczy na dwie załogi łączące doświadczenie i młodość w swoich A424 o tradycyjnych numerach 35 i 36. W pierwszej załodze znajdą się Paul-Loup Chatin, Charles Milesi i Ferdinand Habsburg – trio, którego prędkość została jednogłośnie pochwalona. Do dwóch filarów przygody Alpine w wyścigach długodystansowych, Nicolasa Lapierre i Matthieu Vaxiviere, w siostrzanym samochodzie dołączy z kolei Mick Schumacher, który ma bogate doświadczenie na najwyższym poziomie w wyścigach typu open-wheels. Kierowca rezerwowy Jules Gounon będzie wspierać ten obiecujący skład, przyczyniając się do ciągłego procesu rozwoju A424.

Kierowcy będą reprezentować kultowe niebieskie barwy Alpine na arenie międzynarodowej w kampanii składającej się z ośmiu wyścigów na czterech kontynentach, w których dziewięciu prestiżowych producentów zgłosiło się do najważniejszej kategorii Hypercar. Do najbardziej oczekiwanych wydarzeń sezonu zalicza się niewątpliwie 24-godzinny wyścig Le Mans, podczas którego francuski team będzie ścigać się na własnym terenie.

Dzięki niezachwianemu zaangażowaniu Luki de Meo, dyrektora generalnego Grupy Renault i Bruno Famina, wiceprezesa Alpine Motorsports, zespołem Alpine Endurance Team kieruje Philippe Sinault, który wraz z Alpine ma na koncie trzy zwycięstwa w Le Mans i dwa tytuły mistrza świata w LMP2.

Sporty motorowe znajdują się w centrum ambicji Alpine, jak ogłosił Luca de Meo w planie „Renaulution”, w ramach którego każda marka Grupy Renault została zmieniona w celu promowania jej rozwoju. Oprócz wyścigów endurance portfolio zawodów Alpine obejmuje Formułę 1, rajdy, GT, e-sport i wiele innych dyscyplin sportów motorowych.

 

WYPOWIEDZI

Bruno Famin, wiceprezes Alpine ds. sportów motorowych i szef zespołu BWT Alpine F1 Team:

„To wspaniały moment dla Alpine Motorsports na zebranie się i oficjalne przedstawienie swoich programów na sezon 2024. To z pewnością wyjątkowy moment, gdy zarówno samochód Formuły 1 A524, jak i samochód A424 Hypercar wraz ze wszystkimi kierowcami znajdują się w tym samym pomieszczeniu, podczas gdy oba projekty przygotowują się na niewątpliwie pracowity i intensywny rok 2024. Możliwość zobaczenia dzisiaj obu prawdziwych samochodów jest świadectwem całej ciężkiej pracy wykonanej za kulisami w naszych fabrykach przez tysiące utalentowanych pracowników w Wielkiej Brytanii i Francji. Następnym etapem naszej podróży jest wdrożenie wszystkiego na tor, zastosowanie doskonałości operacyjnej we wszystkich obszarach oraz zwiększenie dynamiki i nastawienia wszystkich naszych zespołów. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kontynuację ciężkiej pracy na rzecz sukcesu marki Alpine”.

Philippe Sinault, szef zespołu Alpine Endurance Team:

„Piszemy kolejne wersy historii Alpine w Endurance. Musimy być pokorni, ale ambitni w stosunku do naszego projektu. Jako zespół doświadczyliśmy dużych zmian i ogromnego kroku naprzód. Zaprezentowanie naszego Hypercara na sezon 2024 wraz z naszymi kierowcami to naprawdę wyjątkowy moment. Nauczymy się korzystać z pakietu technicznego, polegać na doświadczeniu naszych kierowców, być niezawodnymi i oczywiście chcemy ukończyć wyścigi. Myślę, że trudno powiedzieć, czy w tym roku sięgniemy po zwycięstwo, ale jesteśmy głodni dobrych wyników i spodziewamy się, że szybko zabłyśniemy wszystkim, co włożyliśmy w tę grę”.

 

KALENDARZ FIA WEC 2024

24-25 lutego: Prolog – Katar (Katar)

02 marca: Qatar 1812 km (Katar)

21 kwietnia: 6 Hours of Imola (Włochy)

11 maja: TotalEnergies 6 Hours of Spa-Francorchamps (Belgia)

15-16 czerwca: 24 Hours of Le Mans (Francja)

14 lipca: 6 Hours of São Paulo (Brazylia)

01 września: Lone Star Le Mans (USA)

15 września: 6 Hours of Fuji (Japonia)

2 listopada: 8 Hours of Bahrain (Bahrajn)

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności

Wprowadzenie

Marka Alpine, założona we Francji w 1955 roku, stała się legendą po zwycięstwie A110 „Berlinette” w rajdzie Monte Carlo w 1971 roku. w 1973 roku Alpine powtórzyła ten wyczyn i została zarazem zwycięzcą w pierwszych Rajdowych Mistrzostwach Świata. Następne lata przyniosły Alpine kolejne sukcesy we Francji i za granicą. Ich ukoronowaniem było zwycięstwo zdobyte w 1978 roku przez A442b w wyścigu 24H Le Mans.

Nowe A110 jest współczesną interpretacją ponadczasowych kanonów, które złożyły się na sukces Alpine: zwinność, lekkość, kompaktowe wymiary. Alpine to także obietnica natychmiastowej przyjemności prowadzenia samochodu, codziennie i dla wszystkich.